شیمی آلی

بی شک شیمی آلی را می توان یکی از پر طرف دارترین شاخه های شیمی به حساب آورد . چرا که این شاخه از شیمی ضمن کاربردی بودن در زندگی روزمره بسیاری از مسائل و مشکلات بشر را در قسمت های مختلفی همچون پزشکی داروسازی مهندسی مواد و.... حل می کند

شیمی آلی همان طور که از اسم آن پیداست از مطالعه ی مولکول ها و مواد موجود در ارگانیسم موجودات زنده و آلی از جمله گیاه و حیوان پا به عرصه ی علوم گذاشته است.در گذشته دانشمندان بر این عقیده بودند که برخی از مولکول ها بجز در ارگانیسم موجود زنده نمی تواند در جای دیگری ساخته وپرداخته شود .از جمله این مولکول ها می توان به مولکول های درشت پروتئین ها اسید های نوکلئیک چربی ها ساکارید ها ویتامین ها و... اشاره کرد .

با گذشت زمان وبا پیشرفت علم شیمی دانشمندان شیمی در صدد بر آمدند که در آزمایشگاه این مولکول های آلی را از مواد معدنی که در آزمایشگاه در دست داشتند تهیه نمایند . تا این که به گقته ی تاریخ  فردریک ولر اولین کسی بود که توانست به این موفقیت بزرگ دست یابد . در مورد موفقیت او در این ضمینه دو نظر متفاوت وجود دارد . یک نظریه این است که او اولین بار از ترکیب کردن کربن دی اکسید و آمونیاک اوره به دست آورد . ونظر دیگر این که او اولین بار از اضافه کردن آب بر روی کلسیم کاربید استیلن (اتین) تهیه کرده است . در درستی این دو نظریه اختلاف نظر وجود دارد . ولی آنچه که مسلم است ولر اولین کسی بود که بر نظریه ی پیشینیان که مواد آلی فقط از طریق موجودات زنده قابل دسترسی است و نمی توان آن ها را در آزمایشگاه تهیه و تولید کرد خط بطلان کشید . با ساخته شدن ترکیب های آلی دیگری این نظریه قوت گرفت که مرزی بین شیمی آلی و شیمی معدنی وجود ندارد .

با این حال به پاس احترام و قدردانی از زحمات دانشمندان گذشته و مهم تر از آن به خاطر توسعه ی روز افزون شیمی و ترکیبات شیمیایی علی الخصوص ترکیبات آلی تقسیم بندی شیمی به دو رشته ی اساسی آلی ومعدنی خالی از لطف نخواهد بود و باعث خواهد شد که افراد مختلف در زمینه های مختلف شیمی اطلاعات خود را توسعه دهند و گرایش های تخصصی شیمی خواهد توانست به صورت موثرتر و موفق تر مسائل و مشکلات مختلف مطرح شده در شیمی را حل کنند . 

/ 0 نظر / 44 بازدید